Jeśli wiosna to wertykulacja trawnika | Producent trawy rolowanej Roltraw

Kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła, niestety pogoda nie daje nam w pełni tego odczuć. Mimo wszystko, dni są coraz dłuższe a słońce cieplejsze. Miną już również okres świąteczny związany z brakiem czasu i duża ilością prac domowych. Po kilku dniach odpoczynku i rozpusty w jedzeniu pora na trochę ruchu na świeżym powietrzu, a pielęgnacja trawnika jest do tego świetną okazją.

Dlaczego wertykulacja trawnika?

Wiosna to moment, w którym rośliny wracają do życia, wypuszczają pierwsze liście, zielenią się i kwitną. Trawa również rozpoczyna nowy sezon wypuszczając nowe liście i korzenie. Bez względu ma to, czy jest to trawnik z rolki, czy z tradycyjnego wysiewu wertykulacja to prace pielęgnacyjne, które trzeba przeprowadzić jako pierwsze po okresie zimowym. Ten zabieg ma bardzo duży wpływ na późniejszy wygląd oraz stan trawy. Wertykulacja trawnika to zabieg polegający na płytkim pionowym nacinaniu darni, za pomocą specjalnego narzędzia. Ma on na celu usunięcie resztek starej, martwej darni, przypominającej filc. W warstwie filcu mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Usunięcie filcu ułatwi przenikanie tlenu, światła, składników pokarmowych oraz wody do korzeni traw. Ten zabieg zwiększa skuteczność podlewania i nawożenia trawnika. Kolejnym plusem wertykulacji jest zwalczanie chwastów i mchów, które podobnie jak warstwa filcu, utrudniają właściwe zaopatrzenie trawnika w substancje niezbędne do życia. Powierzchniowe nacinanie darni jest dla nich zabójcze, a jednocześnie nie uszkadza głębiej korzeniącej się trawy.

Kiedy przeprowadzić wertykulację?

Zabieg wykonuje się wczesną wiosną, najlepiej po pierwszym koszeniu trawnika. Należy pamięta o tym, że zabieg wertykulacji jest silnie ingerujący, dlatego nie powinno się go wykonywać wcześniej niż po pierwszych 2-3 latach od założenia trawnika. Kolejnym świetnym zabiegiem napowietrzającym, który warto wykonać wiosną jest aeracja, która jest bardzo podobna do wertykulacji trawnika, ale jest o wiele delikatniejsza. O aeracji będziemy pisać w naszym kolejnym artykule.

Ne rynku jest szeroki wybór wertykulatorów w tym elektrycznych i spalinowych. Świetnie sprawdza się również tradycyjne urządzenie mechaniczne. Podczas wyboru warto kierować się wielkością trawnika.